Okuliarové rámy

Výberom vhodného okuliarového rámu je možné zvýrazniť osobnosť a imidž nositeľa okuliarov.

Slnečné okuliare

Pri výraznejšej expozícii slnečnému žiareniu je ochrana očí už potrebná - nosením slnečných okuliarov.

Okuliarové šošovky

Ponúkame ochranné, korekčné, sférické, asférické, špeciálne, sklenené či plastové okuliarové šošovky.

Kontaktné šošovky

Moderné kontaktné šošovky vám prinesú mnoho výhod vo všetkých oblastiach vášho života.

Kontaktné šošovky a roztoky

Čo je to kontaktná šošovka?

 • priehľadná blana v tvare mištičky s priemerom asi 1 cm
 • zvyčajne je svetlomodrej farby, ktorá umožní jednoduchšiu manipuláciu so šošovkami, ale nijako nemení farbu očí
 • umiestňuje sa na oko do oblasti dúhovky, ktorú šošovka celú prekryje
 • to, že kontaktná šošovka je v oku, si všimne okolie len pri detailnom pohľade
 • aby kontaktná šošovka nebránila oku v "dýchaní", je vyrobená zo špeciálneho materiálu priepustného pre kyslík

Aké druhy kontaktných šošoviek poznáme?

Kontaktné šošovky rozdeľujeme na  - šošovky s plánovanou výmenou a šošovky na predĺžené nosenie, podľa toho, či ich musíme alebo nemusíme na noc vyberať z oka.

Kontaktné šošovky s plánovanou výmenou sú určené na každodenné nosenie. Ráno si kontaktnú šošovku vložíte do oka a večer ju po vybratí a ošetrení uložíte na noc do špeciálneho puzdra na šošovky. Kontaktné šošovky takto môžete nosiť po dobu určenú výrobcom, ktorá sa u jednotlivých šošoviek líši. Najbežnejšími šošovkami s plánovanou výmenou sú šošovky denné, dvojtýždňové, mesačné, trojmesačné a polročné a môžeme medzi ne zaradiť aj farebné kontaktné šošovky.

 • denné - táto šošovka je určená na jednodenné jednorazové použitie, po ktorom ju jednoducho zahodíte. Je vhodná na príležitostné nosenie a nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a prípravky na údržbu kontaktných šošoviek. Aj keď možno uprednostňujete okuliare, určite sú situácie, v ktorých okuliare použiť nemôžete, ale potrebujete jasne vidieť. Môže to byť pri športe alebo na nejakej ojedinelej slávnostnej udalosti, kedy sa vám jednodňové kontaktné šošovky určite zídu.
 • mesačné, trojmesačné  - tieto šošovky sú vhodné na pravidelné používanie, keď sa rozhodnete, že kontaktná šošovka je to správne riešenie pre vás. Šošovku si ráno vložíte do oka a večer ju po očistení roztokom vložíte do špeciálneho puzdra, pretože s touto šošovkou nie je možné spať. Menia sa v určených intervaloch (mesiac, 3 mesiace)
 • pre astigmatikov – tieto šošovky sú určené pre ľudí, ktorý majú na oku tzv. cylinder. Používajú sa rovnako ako klasické kontaktné šošovky mesačné alebo trojmesačné.
 • farebné  - ak rád alebo rada meníte svoj imidž a skúšate niečo nové, sú ideálnym oživením vášho štýlu farebné kontaktné šošovky. Starostlivosť o ne je rovnaká ako u bežných dioptrických šošoviek a zvyčajne ich môžete nosiť každý deň až tri mesiace. Farebné kontaktné šošovky sa vyrábajú s dioptriami aj bez nich, takže si ich môže dopriať naozaj každý.

Kontaktné šošovky na nepretržité nosenie prišli na náš trh pomerne nedávno. Ak sa vám na šošovkách nepáči práve každodenná starostlivosť a aplikácia, tieto šošovky vás týchto povinností zbavia. Môžete ich mať v oku nepretržite vo dne v noci podľa pokynov výrobcu, napríklad 30 dní a 29 nocí. Táto revolučná kontaktná šošovka vám zabezpečí jasné a ostré videnie 24 hodín denne.

Pri výbere kontaktných šošoviek je dobré nasledovať niekoľko dôležitých rád:

 • navštíviť očného lekára alebo optiku, kde poskytujú služby týkajúce sa kontaktných šošoviek – ak zákazník kontaktné šošovky ešte nenosil
 • nechať si zistiť presnú dioptriu a zakrivenie rohovky, aby šošovka v oku netlačila, prípadne sa tam príliš nepohybovala
 • nechať si poradiť odborníkom, ako sa správne manipuluje so šošovkami a ako ich treba ošetrovať
 • premyslieť si, pri akých príležitostiach budú kontaktné šošovky nosené a podľa toho si vyberať konkrétny druh kontaktných šošoviek              

Aplikácia kontaktných šošoviek

Ako si šošovky umiestniť pomocou jednej ruky:

 • Dôkladne si umyte ruky
 • Vyberte z puzdra pravú šošovku
 • Šošovka musí mať pravidelný tvar mištičky. Pokiaľ je sploštená, obráťte ju na druhú stranu
 • Umiestnite šošovku na špičku pravého ukazováka
 • Zakloňte hlavu, pozerajte priamo pred seba a pravým prostredníkom stiahnite dolu spodné viečko
 • Obráťte oči dohora a opatrne umiestnite šošovku na spodnú časť očného bielka
 • Pozrite sa dolu, tým sa šošovka dostane do správnej polohy
 • Odtiahnite ukazovák pomaly uvoľnite spodné viečko, zavrite na chvíľu oči, šošovka sa sama umiestni do stredu oka
 • Opakujte tento postup s ľavou šošovkou

Ako si šošovky umiestniť pomocou oboch rúk:

 • Dôkladne si umyte ruky
 • Vyberte z puzdra pravú šošovku
 • Šošovka musí mať pravidelný tvar mištičky, pokiaľ je sploštená, obráťte ju na druhú stranu
 • Ľavým prostredníkom zdvihnite horné viečko
 • Umiestnite šošovku na špičku pravého ukazováka a pravým prostredníkom stiahnite dolu spodné viečko, ukazovákom umiestnite šošovku do stredu oka
 • V tejto pozícii sa pozrite dolu, aby ste šošovku správne umiestnili a pomaly uvoľnite viečka
 • Opakujte tento postup s ľavou šošovkou

Ako si šošovky vybrať z oka:

 • Dôkladne si umyte ruky
 • Ľavým prostredníkom si zdvihnite horné viečko a ľavým palcom si stiahnite spodné viečko oka
 • Pozerajte pred seba, medzi pravý ukazovák (resp. prostredník) a pravý palec zoberte kontaktnú šošovku a vyberte ju z oka
 • Po vyčistení uložte šošovku späť do puzdra tak, aby bola ponorená v roztoku

Starostlivosť o šošovky

Pri nosení kontaktných šošoviek je veľmi potrebné dbať na dôkladnú hygienu a dodržiavať pokyny týkajúce starostlivosti o kontaktné šošovky. Je to kvôli tomu, že oko aj kontaktné šošovky sú veľmi citlivé na rôzne nečistoty, ktoré by sa na ne mohli dostať z rúk.

Manipulácia s kontaktnými šošovkami

Pred tým, ako prvý krát vytiahnete kontaktné šošovky z balenia, je potrebné si dôkladne umyť ruky a dbať na to, aby na nich nezostali zvyšky mydla. Je dobré si tento zvyk osvojiť a pred každou manipuláciou s kontaktnými šošovkami, či už je to vkladanie alebo vyberanie šošoviek, si ruky umyť. Kontaktné šošovky si potom môžete nasadiť do oka a v prípade, že používate make-up je dobré dodržať nasledovné poradie: použiť make-up, púder, potom si nasadiť kontaktné šošovky (samozrejme dôkladne umytými rukami) a ďalej použiť očné tiene, riasenku či linku. Takisto je potrebné byť opatrný pri používaní laku na vlasy, sprejov, krémov či rôznych rozprašovačov, ktoré by mohli podráždiť oči a poškodiť kontaktnú šošovku.

Čistenie kontaktných šošoviek

V minulosti bolo potrebné kontaktné šošovky po použití vyvárať, aby sa z nich odstránili všetky nečistoty, ktoré sa na nich počas celého dňa usadili. Tento spôsob bol veľmi zdĺhavý a nepohodlný. Dnes však už existujú roztoky, s pomocou ktorých môžete šošovku nielen vyčistiť a ošetriť, ale ju v ňom aj uskladniť. Šošovku po vybratí z oka jednoducho umyjete špeciálnym roztokom, ktorý z nej odstráni prach a takisto bielkoviny, ktoré sa na šošovke usadili. Kontaktné šošovky je potrebné vyčistiť aj vtedy, ak vám do oka spadne nejaká smietka, prípadne keď šošovka príde do styku s vodou, napríklad pri plávaní v bazéne.

Skladovanie kontaktných šošoviek

Kontaktné šošovky sa po otvorení pôvodného balenia skladujú v špeciálnom puzdre na šošovky. Potom, ako si šošovky vyberiete z oka, uložíte ich do puzdra tak, aby boli celé ponorené v špeciálnom roztoku na šošovky (roztok v puzdre je potrebné meniť pri každej manipulácii so šošovkou). V puzdre je možné šošovku skladovať nepretržite aj niekoľko dní a potom ju znovu použiť. Šošovky môžete používať tak dlho, ako je to určené výrobcom. Teda ak máte mesačné šošovky, po mesiaci nosenia by ste ich mali vymeniť za nové. Pokiaľ šošovky nosíte iba príležitostne, napríklad farebné, poraďte sa s lekárom, ako dlho ich môžete nosiť.

Kontaktné šošovky a Vy

Moderné kontaktné šošovky vám prinesú mnoho výhod vo všetkých oblastiach vášho života. Ak ste doteraz nosili iba okuliare a vyskúšate kontaktné šošovky, zistíte, že so šošovkami vám zase raz patrí svet.

Viac športových zážitkov so šošovkami

 • Pri väčšine športov je veľmi dôležité periférne videnie. Tým, že sú šošovky umiestnené priamo na oku a kopírujú jeho pohyby, umožňujú ostré videnie do všetkých strán. Kontaktné šošovky zlepšujú aj vnímanie trojrozmerných útvarov či povrchov, čo je veľmi dôležité napríklad pri golfe či horolezectve.
 • Veľkým pomocníkom sú šošovky aj pre fanúšikov extrémnych či adrenalínových športov. Pri bungee-jumpingu alebo raftingu by mali byť okuliare tabu. Hlavne v prípade nehody by rozbité okuliare mohli vážne poškodiť zrak, či spôsobiť iné zranenie.
 • Pri viacerých športoch je nevyhnutné používať ochranné pomôcky, ako napr. špeciálne okuliare alebo helmu. Ak nosíte dioptrické okuliare, môžete tieto pomôcky používať len za cenu veľkého nepohodlia. Kontaktné šošovky však nebránia noseniu plaveckých, lyžiarskych či streleckých okuliarov a umožňujú pohodlné nosenie helmy pri jazde na motorke, baseballe alebo korčuľovaní. Ďalšou ich výhodou je, že sa pri športe nezašpinia, takže vidíte stále ostro a jasne.

Bezpečná jazda autom s kontaktnými šošovkami

 • Ak riadite auto, určite uznáte, že jedným zo základov bezpečnej jazdy je dobré videnie. Kontaktné šošovky vám v tomto prípade poskytnú nielen ostrý a jasný pohľad, ale aj dobré periférne videnie, ktoré je nevyhnutné pri šoférovaní.
 • Šošovky vám takisto umožnia hocikedy si nasadiť a zložiť slnečné okuliare bez toho, aby sa vám pri tomto úkone zhoršilo videnie, tak ako tomu je u dioptrických okuliarov.

Buďte "in" s kontaktnými šošovkami

 • Jedným zo spôsobov, ako vylepšiť alebo oživiť svoj vzhľad, sú kontaktné šošovky. Mnoho ľudí sa rozhodne vyskúšať šošovky práve z estetických dôvodov, pretože bez okuliarov vyzerá tvár prirodzenejšie a mladšie.
 • Šošovky sú vhodnou výbavou aj pre ľudí obľubujúcich diskotéky, plesy, zábavy alebo koncerty, kde im prinášajú omnoho väčšiu voľnosť a pohodlie ako tradičné okuliare. Tie sa pri tanci po spotenej tvári šmýkajú a odierajú koreň nosa.
 • Farebné šošovky môžu prispieť k originalite každého človeka. Umožňujú podtrhnúť farbu očí, prípadne ju úplne zmenia. Kontaktné šošovky na podtrhnutie farby očí sú vhodné hlavne pre ľudí, ktorí majú dúhovku svetlej farby. Pre ľudí s tmavými očami a pre tých, čo chcú úplne zmeniť svoju farbu očí, sú ideálne kontaktné šošovky, ktoré dokážu prekryť pôvodnú farbu očí. Odvážni môžu skúsiť aj kontaktné šošovky s rôznymi extravagantnými vzormi.

Líčenie a kontaktné šošovky

Kontaktné šošovky dajú každej žene voľnú ruku pri líčení. Môžete vyskúšať nové trendy a nemusíte sa pri tom ohliadať na to, ako to bude vyzerať pod okuliarami. Pri líčení by ste mali dodržiavať niekoľko tipov, aby ste si nepodráždili oko, prípadne nezničili kontaktnú šošovku:

 • Kontaktnú šošovku vložte do oka a až potom začnite s líčením.
 • Pred odličovaním najskôr vyberte kontaktnú šošovku z oka.
 • Používajte len overenú kozmetiku, prípadne určenú pre citlivé oči alebo nositeľov kontaktných šošoviek.
 • Používajte mäkké ceruzky na oči.
 • Nepoužívajte "water-proof" maskary, môžete používať maskary označené "water-resistant".
 • Kozmetiku s rozprašovačom, ako lak na vlasy, parfém, ... používajte zásadne pred aplikáciou kontaktných šošoviek a opustite miestnosť, kde ste rozprašovať použili.
 • Nikdy si s nikým nepožičiavajte ani nevymieňajte kozmetiku ani aplikátory.
 • Nikdy nepoužívajte vodu alebo sliny na zvlhčenie aplikátora.
 • Nepoužívajte kozmetiku, ak máte oči červené, opuchnuté alebo zapálené.

Kontaktné šošovky pod slnečnými okuliarami

 • Každý človek by si mal chrániť zrak pred nebezpečných slnečným žiarením. Ak nosíte okuliare, len veľmi ťažko si môžete vybrať slnečné okuliare podľa svojho gusta a najnovšej módy. Pri šošovkách však máte viacero možností. Niektoré už dnes obsahujú určité percento UV filtra, ale lekári aj napriek tomu odporúčajú používať aj kvalitné slnečné okuliare, ktoré chránia celé oko.
 • Pri kúpe slnečných okuliarov musíte dbať na kvalitný UV filter. Ak ho okuliare neobsahujú, ich nosením si poškodíte zrak viac ako v prípade, že by ste nemali žiadne slnečné okuliare. Je to spôsobené tým, že tmavé sklá rozšíria zrenicu, do ktorej potom dopadá viac škodlivých slnečných lúčov, pred ktorými ju nekvalitné slnečné okuliare neochránia.

S dovolenkou rastie chuť na šošovky

 • Mnoho ľudí trávi v lete svoje voľné dni pri vode. Ak sa vám kontaktné šošovky dostali do styku s vodou, nestala sa žiadna tragédia. Slaná voda pôsobí na šošovku prakticky ako fyziologický roztok, ktorý sa niekedy používa na ich čistenie. Takisto chlórovaná voda v bazénoch šošovke neuškodí. Ak bola pri plávaní kontaktná šošovka dlhšie v styku s vodou, je vhodné ju umyť v bežnom roztoku na šošovky, ktorý z nej odstráni prípadné nečistoty alebo baktérie. Rovnakým spôsobom ju môžeme očistiť od prachu alebo piesku, ktorý sa dostane človeku do oka pri slnení na pláži alebo plážovom volejbale.
 • Pri kúpaní sa nemusíte báť ani toho, že sa vám šošovky z očí vyplavia. Kontaktné šošovky s vyšším obsahom vody pri styku s vodou ešte lepšie priľnú k oku a zostanú na svojom mieste. Avšak pri intenzívnom ponáraní alebo potápaní vám odporúčame použiť aj kvalitné plavecké alebo potápačské okuliare.
 • Osobitnú pozornosť je nutné venovať očiam a kontaktným šošovkám pri používaní opaľovacích krémov, olejov, sprejov. Neopatrné natieranie v oblasti očí môže spôsobiť, že sa opaľovací prostriedok dostane do oka. Človeku so zdravými očami môže spôsobiť nepríjemnú alergickú reakciu a nositeľovi šošoviek môže poškodiť kontaktnú šošovku natoľko, že ju už nebude môcť použiť.
 • Pri dovolenke na horách, či už v lete alebo v zime, je potrebné okrem ochrany očí pred slnečným žiarením dbať aj na ochranu pred silným vetrom a prachom. Môžete použiť klasické slnečné okuliare alebo napríklad pri lyžovaní špeciálne lyžiarske okuliare.
 • Kontaktné šošovky môžete nosiť aj za mrazivého počasia, rozhodne vám na oku nezamrznú a ani mrazom neprasknú. So samotnými kontaktnými šošovkami manipulujte, pokiaľ je to možné, v teplých miestnostiach.
 • Na dovolenku sú najideálnejšie jednodňové kontaktné šošovky alebo šošovky na predĺžené nosenie.

Kontaktné šošovky v kancelárii

Keď trávite dlhší čas pred počítačom, žmurkáte omnoho menej ako pri iných činnostiach. Týmto samozrejme klesá schopnosť vášho oka prirodzene zvlhčiť svoj povrch. Tento jav sa nazýva syndróm suchého oka a môže vás postihnúť, aj keď inak nemáte so zrakom žiadne problémy. Pri príznakoch syndrómu suchého oka by ste mali použiť kvapky, tzv. umelé slzy, ktoré povrch oka zvlhčia. Zabránia tak nepríjemnému svrbeniu, rezaniu, páleniu či sčervenaniu očí.

Ak nosíte kontaktné šošovky a pri počítači strávite niekoľko hodín denne, odborníci vám odporúčajú nosiť šošovky s vyšším obsahom vody. Samozrejme, môže sa vás týkať aj syndróm suchého oka spôsobený zriedkavým žmurkaním pri práci na počítači. Vtedy si môžete oči aj šošovky zvlhčiť takisto kvapkami, umelými slzami určenými pre nositeľov šošoviek.

Dodržiavaním niekoľkých jednoduchých rád je možné zmierniť vplyv počítača na náš zrak:

 • Nepozerajte sa na jeden predmet dlhý čas.
 • Zvýšte intenzitu svetla v blízkosti obrazovky počítača.
 • Často žmurkajte.
 • Občas zatvorte oči a potom sa pozrite do diaľky, napríklad von z okna, aby si oči oddýchli.
 • Seďte minimálne 45 - 70 cm od obrazovky počítača.
 • Nakloňte monitor mierne pod úroveň očí.
 • Udržujte obrazovku čistú, aby vás nečistota nerušila pri pohľade na počítač.

Kontaktné šošovky a deti

 • Kontaktné šošovky sú vhodné najmä pre deti, ktoré veľa športujú, sú hyperaktívne. Okuliare im pri pohybe prekážajú a v prípade nehody ich môžu aj veľmi zraniť. Šošovky môžu deti nosiť prakticky od predškolského veku. Záleží na odporúčaní lekára, vyspelosti a zodpovednosti dieťaťa a takisto rodiča.
 • V predškolskom veku sa pristupuje k noseniu šošoviek najmä v prípade, že má dieťa veľký rozdiel medzi dioptriou na pravom a ľavom oku. Vtedy je na rodičoch, aby sa naučili vkladať a vyberať šošovky z oka dieťaťa a starať sa o ne.
 • Staršie deti na začiatku školskej dochádzky by sa mali naučiť starať sa o kontaktné šošovky sami. Treba dbať najmä na dodržiavanie hygieny pri manipulácii so šošovkami a pravidelné čistenie šošoviek špeciálnym roztokom. Tiež je nutné dieťa naučiť, že kontaktné šošovky nesmie požičiavať kamarátom tak, ako to možno robilo s okuliarmi. Dieťa by tiež malo mať stále pri sebe v taške puzdierko na šošovky a roztok, aby si v prípade potreby mohlo šošovky z oka vybrať.

Osobné údaje            

FOKUS očná optika a.s.
Vajnorská 142,
832 57  Bratislava,
Tel.: 02 / 49 111 125